Arabika czy Robusta?


Najbardziej popularnymi gatunkami kaw jest Arabica i Robusta.
Najłatwiej rozróżnić je po kształcie i wielkości ziaren. Surowe ziarna Arabiki są płaskie, podłużne i charakteryzują się delikatnie zielonkawą barwą. Z kolei ziarna Robusty są  mniejsze, bardziej owalne. Ich barwa zależy od odmiany i terenu, z którego jest zbierana, ale jest zazwyczaj bardziej żółta.
Różnicą jest także sposób uprawy krzewów kawowych.

Kawowce Arabiki są mniej odporne na szkodniki i drobnoustroje i są bardziej wymagające w uprawie. Uprawa Arabiki stanowi 75% uprawianej na świecie kawy. Z najlepszej jakości Arabik słynie Brazylia, Etiopia, Kolumbia, Indonezja, czy Jawa.Uprawa wymaga stałej temperatury, odpowiedniej gleby i zabiegów pielęgnacyjnych. Plantacje znajdują się na obszarach tropikalnych na wysokości powyżej 900 m n.p.m. Jeśli chodzi o ziarno to jest ono okrągłe w przekroju i mniejsze od ziaren Arabiki. Charakteryzuje się gorzkim smakiem, większą zawartością kofeiny oraz obniżonym poziomem kwaskowatości.

Smak Arabiki jest bardziej delikatny niż kawy z gatunku Robusta i zawiera mniej kofeiny. Robusta jest łatwiejsza w uprawie. Największe plantacje tej kawy znajdują się w Iniach, Wietnamie, Brazylii, Ugandzie i Kamerunie. Krzewy są bardziej wytrzymałe na choroby roślinne i działania szkodników. Uprawy znajdują się na równinach tropikalnych.Kawa, podobnie do innych roślin, zawiera tysiące związków chemicznych o różnych właściwościach. Pod tym względem Arabika i Robusta znacząco się różnią.
Wiele tych związków znajdujących się w tym wyjątkowym ziarnie jest nadal nieznanych. Do zidentyfikowanych należą:

Związki te reagują ze sobą i wzajemnie na siebie oddziaływają na wszystkich etapach obróbki kawy, co powoduje, że końcowy produkt jest jeszcze bardziej zróżnicowany i złożony.

Główne związki chemiczne zielonej kawy (% suchej masy).
 
Związek chemiczny Kawa Arabika Kawa Robusta
Kofeina i śladowe ilości puryn 1,2 2,2
Trigonelina1,00,7
Aminokwasy ogólnie10,310,3
w tym wolne0,50,8
Węglowodany56,960,8
Kwasy alifatyczne1,71,6
Tłuszcze16,010,0
Glikozydy0,2Ślady
Składniki mineralne4,24,4
Potas1,71,8
Wszystkie te związki mają wpływ na końcowy smak i aromat kawy po wypaleniu. Niektóre związki chemiczne ziaren kawowych mogą rozkładać się podczas prażenia, inne przekształcać się i uwalniać z ziaren tworząc jego niepowtarzalny aromat.